Kombi Bakımı

Kombilerde Periyodik Bakım

Kombilerin doğru kullanımı ve bakımı sayesinde hem güvenli bir kullanım sağlanıyor hem de genel anlamda tasarruf sağlanmaktadır. Havaların soğumaya başlaması ile bakım ve kullanım anlamında kombilere önem verilmektedir.

Ne Zaman Yapılmalı

Doğal gaz fiyatlarının artışı ile beraber özellikle kışa girerken yapılması gereken kombi bakımı olmaktadır. Özellikle kış aylarının yaklaşarak havaların soğumaya başlaması, kombilerin çalıştırılma zamanının geldiğini belirtir. Dolayısıyla da yaz ve sonbahar aylarında uzmanlar aracılığı ile kombi bakımı yapılmalıdır. Yılda en az bir kere yapılması gereken bakımın altı aylık bakım isteyen kombi modellerinin de uygun şekilde bakımının yapılması gerekir. Gerekli olan bakımın yapılması ile yıl boyunca kombilerde yaşanacak sorunları en aza indirerek doğal gaz faturalarında tasarruf sağlamaktadır.

Nasıl Yapılır

Kombi servisi için yetkin kişilerin yapacağı kombi bakımı verimliliği ölçmek adına sıcak suyu be kalorifer tesisatının ısıtma potansiyeli kontrol edilir. Kombinin eski tip olup olmamasına göre farklılaşan temizlik ve limitinin kontrol işlemi gerçekleştirilir. Kombi servisi aracılığı ile kombide ya da kalorifer peteklerinde su sızma durumunun olup olmadığı kontrol edilir. Dışarıdan yapılan kontrollerin haricinde kombinin içi de kontrol edilerek elektrik bağlantıları incelenir. Kombinin basınç seviyesi de kontrol edilmelidir. Kombi kaloriferinde yer alan filtrenin de temizliğinden emin olunur. Kombi içi açıldığında içerisinde tozlanmanın olup olmadığı kontrol edilir ve temizlenir. Bu şekilde herhangi bir sorunun olup olmadığı tespit edilmektedir.

Isınacak olan alanın metre karesi ve genişliği bakımında kullanılan farklı türdeki kombilerin kullanımı ve bakımı anlamında farklılıklar ve dikkat edilecek farklı detaylar bulunmaktadır. Bacalı olan kombilerde tek bir baca çıkışını birçok evin kullanması bakımından dikkat edilmeli ve özellikle bakım yapıldığı zaman temizleme işleminin gerçekleştirildiğinden emin olunmalıdır.

Gerçekleşecek ve yaşanacak olan herhangi bir doğal gaz ve kombi arıza durumlarında yetkili şahısların ve servisin aranması ise güvenlik açısından oldukça önemlidir. Belli periyotlarda bakım gereken kombilerin yüksek performans gösterebilmesi için bu bakımların zamanında yapılması gerekmektedir. Ayrıca kombi için gerekli olan temizliğin ve bakımın yapılmasını güvenlik anlamında işinde uzman ve yetkili kişilere teslim etmek gerekir.

Petek Temizliği Hakkında

Yerlerinde sabit duran ve kullanılan petekler, yıllar içinde kirlenirler. Böyle durumlarda peteklerin bakımının ve temizliğinin yapılması gerekir. Peteğin temizliği ve bakımı, kalorifer tesisatının temizliği ile mümkün olur. Dolayısıyla peteklerin temizlik ve bakımı yapıldıktan sonra çok daha verimli bir şekilde işlevlerini yerlerine getirirler.

Petek Temizliği Nasıl Yapılmalı?

Öncelikle belirtmek gerekir ki; petek temizliği yapmak uzman bir ekip ile gerçekleşir. Peteğin bulunduğu mekanda tesisat, vanalar, kombi ve petekler gözden geçirilir ve kontrolleri yapılır. Söz gelimi; bunlardan birinde kaçak ya da tamir ihtiyacı varsa öncelikli olarak kaçak sorunu ve tamirat işlemleri gerçekleştirilir. Kontroller bittikten sonra petek temizleme makinesinin tesisata monte edilmesi işlemine geçilir. Gider için gerekli olan tuvalet ya da lavabo tercih edilmektedir. Gider için yeterli uzunluğa sahip hortumlar kullanılır. Titizlik gerektiren bir iş olan petek temizliği işlemi iki aşamadan oluşur. İlk olarak; tesisat ve peteklerin üst boru sistemlerine temizleme işlemi yapılır. İkinci aşama olarak ise tesisat borularının alt kısımlarının temizliği yapılır. Kombi petek tesisatında, kir, çeper ve çamur olur.

Radyatör peteklerinde ise çok fazla kir bulunmaz. Dolayısıyla, petek temizliğinde çift yıkama oldukça önemlidir. Petek temizliği konusunda, kullanılan makinelerin kalitesi son derece önemlidir. Aynı zamanda temizleme işlemi için kullanılacak olan tüm malzemelerin ve ekipmanların da kaliteli olması büyük bir önem taşımaktadır.

Petek Temizliğinin Yapılma Zamanı

Peteklerin alt ya da üst kısımlarında ısınmayan bölgeler bulunuyorsa,

Musluklardan az ya da hiç su gelmiyorsa,

Musluklardan kahverengi ya da koyu renkte kirli su geliyorsa,

Petek ısınmıyorsa petek temizliğinin yapılma zamanının geldiğini gösterir.

Petek Temizliği Ne Kadar Sürer?

Bahsedildiği gibi petek temizliği titizlikle ve doğru yapılmalıdır. Dolayısıyla, temizliğin toplam süresi bir ile iki saatlik bir zaman dilimini kapsamaktadır. Elbette, mekanın durumuna göre bir saatte de temizleme işlemi sona erebilir.

Petek Temizliğinin Önemi

Petek temizliği, ısınmadaki problemlerin ortadan kalkmasını sağlar. Kirli ve bakımsız petekler daha fazla enerji harcar. Bu temizlik sayesinde daha az enerji kullanımı sağlanır. Aynı zamanda düzenli olarak petek temizliği yapıldığında peteklerin uzun ömürlü kullanılması mümkün olur.