Kombi Kartı Nasıl Tamir Edilir?

Hayatımızın vazgeçilmezi olan doğalgazlı yakıcı cihazlarının en bilineni olan kombilerin en çok arızalanan parçası beynidir. Bu beyne Elektronik Kart denilir. Kombi ısıtıcıları gazları belirli bir prensibe göre yakar. Öncelikle fan devreye girer. Kombi kartı bu işlemin daha güven içerisinde yapılması sağlar. Hava sirkülasyonu olmadığı durumlarda yanma oluşmaz ve atık gaz dışarı atılmaz. Bu da cihazlarda hava akış sorunu ortaya çıkarır. Bu kombi kart tamiri ihtiyaçları ortaya çıkar. Kart arızaları durumlarında E, F, C harfleri hata kodu olarak görünür.

Kombi Kartının Tamiratı Hakkında Bilgiler

Çoğu insan kombi kartı arızalarından korkar. Bu durumda kombi patlaması, gaz kaçağı olması, kartın düzgün çalışıp, çalışmaması gibi problemler akla gelebilir. Kombi kart arızası hatası verdiğinde ilk etapta elektriğin kesilmesi gereklidir. Gaz vanasının kapatılması, kombi altında yer alan su giriş vanasının da kapatılması önemlidir. Kapaklar açılmadan elektrik bağlantısı kontrol edilmektedir. Voltaj regülatörü var ise cihaz elektrikten ayrılmalıdır. Kapaklar açılmadan önce kombi de şase var mı diye kontrol edilir. Kart sökülürken devre elemanlarına dokunulmaz. Kartın kenarından tutulması gereklidir. Bu alanda kombi kart tamiri yapılırken kart su geldiğinde mutlaka kartın kurulanmalıdır. Karta böcek gelmesi durumunda temizlenmesi de önemlidir.

Kombi Kartı Bozulma Nedenleri

Voltaj ve akımın düzensiz gelmesine bağlı olarak kombi kartları bozulabilir. Çok yağmurlu havalarda baca eğimi nedeni ile su alır ve bu su karta gelebilir. Bu da kartın bozulmasına neden olur. Yanlış bağlantı ve sürekli voltajın düşmesi de arızaya neden olur. 180 voltun altında kombi kartları çalışmaz. Bu durum tarfaoları ve röleler yanmasına neden olabilir. Ayrıca kondansatörler zayıfladığında şişebilir. Bu da arıza ortaya çıkarır. Eski tip kombi kartları LED’li olmaktadır. Yeni tiplerde LCD ekranlar bulunur.

LED’li kombiler elektronik kartlar ve yedek parça kalitesi bakımından çok daha verimli çalışır. Bundan dolayı kombilerinizin yenisini almak yerine yenilemeniz daha mantıklı olabilir. Bu alanda kombi kart tamiri işlemleri sonrasında firma güvencesi sağlanır. Kombilerin korunması, uzun süre kartların bozulmasının engellenmesi, daha uzun süre kullanım adına voltaj düzenleyici regülatörler akım korumalı olması belli oranlara kadar koruma sağlar.